Carter Hornets Athletics Boys Varsity Track

  • Overall Record: N/A
  • Conference Record: N/A

crop_original Latest photo galleries

rss_feed Latest News

Carter Boys Track wins Gibbs Meet #2, Girls Finish #4 (Results)

Long Jump Girls Eva Tolliver 8th Boys Quez Witherspoon 1st Jonathan Rynes 3rd Triple Jump Girls Leyondra Collins 1st High Jump Boys Jake Esway 2nd TJ Simmons 4th Cain Laxton 7th Shot Put Girls Marissa Buckner 1st Jadejsha Arnold 6th Oakley Fields 8th Boys Kalen Jones 2nd Dillon Hensley 6th 3200M Run Boys Michael Justice

Great Day for Carter Track in Kingsport, TN

Carter Boys and Girls track team placed well in today’s meet at Kingsport Dobyns-Bennett’s Track Meet! Many personal bests were set! You can see the entire track meet results here.

Carter Athletics April 8-14, 2018

Carter Athletics April 8-14, 2018 Monday April 9, 2018 Softball at Fulton (Christenberry) 5:30pm Baseball Home vs Union Co 5:30pm Tennis at Greeneville 4:30pm Soccer at Fulton 6:00pm CMS Baseball at Jefferson Co 6:00pm Tuesday April 10, 2018 Baseball at Union Co 5:00pm CMS Baseball at TKA 5:30pm Track & Field at Gibbs Softball at

Carter Athletics April 1-7, 2018

Carter Athletics April 1-7, 2018 Monday April 2, 2018 JV Softball Home vs Heritage 5:30pm Tennis at Cherokee 4:30pm Tuesday April 3, 2018 Baseball at Gibbs 5:00pm JV Baseball at Gibbs 7:15pm Soccer at Jefferson County 6:00pm Softball at Gibbs 5:30pm JV Softball at Gibbs 7:15pm Tennis at Jefferson County 4:30pm Track & Field at

Carter Athletics March 26-31, 2018

Carter Athletics March 26-31, 2018 Monday March 26, 2018 Baseball at Pigeon Forge 5:00pm Softball Home vs Pigeon Forge 5:30pm Soccer Home vs Knox Central 6:00pm Tennis at Fulton 4:30pm Tuesday March 27 2018 Baseball Home vs Pigeon Forge 5:00pm JV Baseball Home vs Lenoir City 7:15pm Softball at Northview 5:30pm JV Softball at Northview

Carter Track Results 3-13-18 (@cartertrack)

Hey FULL MEET RESULTS HERE Girls Scoring Performers 300M Hurdles – Eva Tolliver – 3rd 4×100 – Russell, Tolliver, Collins, Partridge – 4th Place 4×200 – Tolliver, Collins, Fields, Partridge – 3rd Place 4×400 – Tolliver, Buckner, Roberts, Partridges- 3rd Place Long Jump – Makinsey Russell – 2nd Long Jump – Iana Roberts – 4th Triple